Ach, kim by był Łemko bez pięknej wyszywanki?! Ten kunsztowny ornament od wieków upiększa koszule, obrusy oraz ręczniki, wieszane w domach i cerkwiach. Nie znam Łemka bez wyszywanej koszuli. To tradycja, nośnik historii i symbol naszej tożsamości. To również pamiątka rodzinna, którą z wielkim szacunkiem przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Dziś zakłada się ją na łemkowskie Watry, odpusty, święta oraz ważne uroczystości rodzinne. Jak wyglądają wyszywanki? Zapraszamy Was do naszego świata!

Każdy z nas posiada miejsce na ziemi w którym serce bije mu mocniej i gdzie we wspomnienia zanurzamy się z przyjemnością. Dla nas Łemków są to góry Karpaty, ich piękno i siła. To właśnie ta mała ojczyzna była kolebką naszej wiary, domem naszej tożsamości. My – Łemkowie, choć różni, nie zatracamy swojej oryginalności regionalnej. Ktoś kiedyś powiedział, że jesteśmy jak kwiaty na łące, każdy z nas ma inne barwy, ale korzenie nasze wyrastają z jednego gruntu. Czym objawia się nasza wielobarwność? Sami zobaczcie!

Dziegciarz – w wełnianym ubraniu, wyposażony w charakterystyczny plecak, lejki i miarki – wędrował przez wioski i sprzedawał zdrowotny specyfik.
Przenieście się zatem, razem z nami, w tę wyjątkową podróż, by ujrzeć to co widywano w Karpatach już od XVII wieku. Zapraszamy Was do naszego świata!

Poznajcie twórczość znakomitego łemkowskiego malarza – Epifanija Drowniaka zwanego Nikiforem, który zapisywał na swoich obrazach otaczających go ludzi, budynki oraz miejsca. Jego twórczość  jest nie tylko wspaniałym przykładem sztuki naiwnej, ale też odzwierciedleniem Polski – głównie Łemkowszczyzny z XX wieku. Jego wrażliwość i wyobraźnia oraz chęć przelania własnych myśli na papier została doceniona na całym świecie. Zapraszamy was do naszego świata!

Łemkowska kuchnia, dziś uznana byłaby za ekologiczną i naturalną, niegdyś jednak uważano ją za prostą i ubogą. Och jak się mylono! Choć dominowały w niej najprostsze składniki takie jak ziemniaki, kapusta, kasze, grzyby, mąka, żytnia czy orkiszowa, a zdecydowanie rzadziej mięso, które było produktem luksusowym, to pachniała ona ziołami z karpackich pól i owocami z przydomowych sadow i lasów. Ten kto zna smak adzymek, kiesełyci czy fuczek wie o czym mowa. Jak zrobić tą ostatnią łemkowską potrawę? Zaraz się przekonacie!

Wieś Nowica uznawana jest dzisiaj za symboliczną i trochę magiczną… Przyciąga artystów oraz ludzi poszukujących spokoju w górach. Dla Łemków to przede wszystkim miejsce gdzie urodził się legendarny łemkowski poeta Bohdan Ihor Antonycz, a także, gdzie do dziś mieszkają Łemkowie, wytwarzający jak niegdyś wyroby z drewna.
Zapraszamy Was do naszego świata!

Epifanij Drowniak był jednym z nas. Wypędzany ze swojej ziemi, za każdym razem wracał. Kiedyś wyszydzany i wyśmiewany dziś ma w Krynicy Zdrój swoje własne muzeum. Kim tak naprawdę był człowiek, którego Piotr Skrijka opisuje w ten sposób: „Mówił słabo, trochę niewyraźnie i to głównie łemkowskim dialektem, rzadko wtrącał polskie słowa. Nic więc dziwnego, że nikt poza Łemkami, tej jego mowy nie rozumiał”.
Zapraszamy Was do naszego świata!

Dzisiejsza Klimkówka to mała wieś położona nad pięknym zalewem. Jednak kiedyś to właśnie teren zalanej doliny stanowił centrum wsi, która słynęła z wyjątkowej murowanej cerkwi. Budowa zapory pozwoliła na utworzenie sztucznego jeziora w Beskidzie, jednak dla wysiedlonych z terenów wsi Łemków był to kolejny etap wymazywania pamięci o mieszkańcach tych ziem. Na szczęście po dawnych Klimkowczanach pozostały nie tylko wspomnienia.
Zapraszamy Was do naszego świata!

Łemkowszczyzna to kraina przepięknych drewnianych i murowanych cerkwi. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ich wnętrza przepełnione były śpiewem, modlitwą i tłumem wiernych. Jak modlimy się w tych świątyniach dzisiaj? Co oznacza stwierdzenie wschodnia tradycja chrześcijańska i dlaczego jest ona zarówno tradycją prawosławną jak i katolicką?
Zapraszamy Was do naszego świata!

Dzisiaj Łemkowie rzadko noszą kompletne stroje ludowe, ale często do swojej codziennej garderoby dodają element tradycyjnego stroju. Pomimo ogromnych zniszczeń i dewastacji kultury ich strój przetrwał. Wywożeni, przesiedlani i deportowani Łemkowie zabierali ze sobą odświętne stroje jako symbol swojej tożsamości.
Zapraszamy Was do naszego świata!

Łemkowskie perły – Krywulka

Dzisiaj dziewczyna wybierając się na dyskotekę raczej nie robi sobie sama korali. Kiedyś Łemkynie, szczególnie te ze wschodniej Łemkowszczyzny, same przez wiele dni robiły dla siebie biżuterię. Po to, żeby być piękną tworzyły unikatowe Krywulki!
Zapraszamy Was do naszego świata!

Żyjąc w Beskidach Łemkowie nie tylko zajmowali się pasterstwem i rolnictwem. W niektórych wioskach rozwinęło się również rzemiosło i handel. Dzięki niemu wielu Łemków dorobiło się pokaźnych majątków. Kim byli legendarni maziarze ze wsi Łosie? Kim dzisiaj są ich potomkowie?
Zapraszamy Was do naszego świata!

Cerkiew jest dominującym elementem architektonicznym Łemkowszczyzny. Dlaczego jest tak ważna w tradycji Łemków? Czym się charakteryzuje? Z ilu części się składa?
Zapraszamy Was do naszego świata!