Wieś Nowica uznawana jest dzisiaj za symboliczną i trochę magiczną… Przyciąga artystów oraz ludzi poszukujących spokoju w górach. Dla Łemków to przede wszystkim miejsce gdzie urodził się legendarny łemkowski poeta Bohdan Ihor Antonycz, a także, gdzie do dziś mieszkają Łemkowie, wytwarzający jak niegdyś wyroby z drewna.
Zapraszamy Was do naszego świata!
Epifanij Drowniak był jednym z nas. Wypędzany ze swojej ziemi, za każdym razem wracał. Kiedyś wyszydzany i wyśmiewany dziś ma w Krynicy Zdrój swoje własne muzeum. Kim tak naprawdę był człowiek, którego Piotr Skrijka opisuje w ten sposób: „Mówił słabo, trochę niewyraźnie i to głównie łemkowskim dialektem, rzadko wtrącał polskie słowa. Nic więc dziwnego, że nikt poza Łemkami, tej jego mowy nie rozumiał”.
Zapraszamy Was do naszego świata!
Dzisiejsza Klimkówka to mała wieś położona nad pięknym zalewem. Jednak kiedyś to właśnie teren zalanej doliny stanowił centrum wsi, która słynęła z wyjątkowej murowanej cerkwi. Budowa zapory pozwoliła na utworzenie sztucznego jeziora w Beskidzie, jednak dla wysiedlonych z terenów wsi Łemków był to kolejny etap wymazywania pamięci o mieszkańcach tych ziem. Na szczęście po dawnych Klimkowczanach pozostały nie tylko wspomnienia.
Zapraszamy Was do naszego świata!
Łemkowszczyzna to kraina przepięknych drewnianych i murowanych cerkwi. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ich wnętrza przepełnione były śpiewem, modlitwą i tłumem wiernych. Jak modlimy się w tych świątyniach dzisiaj? Co oznacza stwierdzenie wschodnia tradycja chrześcijańska i dlaczego jest ona zarówno tradycją prawosławną jak i katolicką?
Zapraszamy Was do naszego świata!
Dzisiaj Łemkowie rzadko noszą kompletne stroje ludowe, ale często do swojej codziennej garderoby dodają element tradycyjnego stroju. Pomimo ogromnych zniszczeń i dewastacji kultury ich strój przetrwał. Wywożeni, przesiedlani i deportowani Łemkowie zabierali ze sobą odświętne stroje jako symbol swojej tożsamości.
Zapraszamy Was do naszego świata!
Łemkowskie perły – Krywulka
Dzisiaj dziewczyna wybierając się na dyskotekę raczej nie robi sobie sama korali. Kiedyś Łemkynie, szczególnie te ze wschodniej Łemkowszczyzny, same przez wiele dni robiły dla siebie biżuterię. Po to, żeby być piękną tworzyły unikatowe Krywulki!
Zapraszamy Was do naszego świata!
Żyjąc w Beskidach Łemkowie nie tylko zajmowali się pasterstwem i rolnictwem. W niektórych wioskach rozwinęło się również rzemiosło i handel. Dzięki niemu wielu Łemków dorobiło się pokaźnych majątków. Kim byli legendarni maziarze ze wsi Łosie? Kim dzisiaj są ich potomkowie?
Zapraszamy Was do naszego świata!
Cerkiew jest dominującym elementem architektonicznym Łemkowszczyzny. Dlaczego jest tak ważna w tradycji Łemków? Czym się charakteryzuje? Z ilu części się składa?
Zapraszamy Was do naszego świata!